12 Nisan Cuma

recherche

>ETKİNLİKLER>TOPLUM HİZMET ÇALIŞMALARI>2.SINIFLARIN ÇALIŞMALARI>

2.SINIFLAR TOPLUM HİZMETİ ÇALIŞMALARI "TURMEPA" ETKİNLİĞİMİZ

2A ve 2B Sınıfı olarak 11 Ekim 2021 tarihinde Toplum Hizmeti Çalışmamız olan Deniz Temiz Derneği "TURMEPA" ile denizdeki canlıları birçok ilden katılan Proje Koordinatörleri ve Yetkililerinden çevrim içi olarak dinledik. Etkinliğimizde birçok şey dinledik, öğrendik ve bilgilendik. Sınıflarımızda farklı bir çizim atölyesi ve grup çalışmaları yaparak okul girişinde diğer sınıflarla panolarımızı paylaştık.
Etkinliğimiz süresince; aldığımız her iki nefesten birini denizlerimizin sağladığını, denizlerimizden nasıl yararlandığımızı, denizlerde hangi canlıların yaşadığı, iklim değişiklinin dünyamıza etkileri, geri dönüşümün yararları sorularımıza cevap bulduk. Etkinliğimizin sonunda çizim atölyesi yaptık. Denizdeki canlıları; yunusları, caretta carettaları, köpek balıklarını, deniz analarını, deniz atlarını, deniz çayırlarını, planktonların özelliklerini dinledik ve "Dünya’mızı mutlu edelim, mutlu çizelim."diye düşünüp, çizdik. Biliyor musunuz? 60 kg. kağıt, 1 yetişkin ağacın kesilmemesine neden oluyor. Camlar; 4.000 yılda kayboluyor ve sonsuz kez geri kazandırılabiliyor.
Unutmayalım; atık ve çöp farklı şeylerdir. Atık; geri dönüşebilir, çöp; ileri veya geri dönüşmesi mümkün değildir. "Siz atana kadar hiçbir şey çöp değildir!" ve "Çöpe atmadan değerlendir, düşün. Deniz varsa, hayat var!"