26 Şubat Pazartesi

recherche

>ETKİNLİKLER>GEZİLER>

ATA’MIZIN HUZURUNDAYDIK...

ATA’MIZIN HUZURUNDAYDIK...
22 KASIM 2022
Özel Bahçeşehir Neslin Değişen Sesi Okulları 4 ve 6. sınıf öğrencilerimizle “ Atatürk’ün Ankara’sı Gezisi”nde duygulu anlar yaşadık. Önce Maden Tetkik Arama ve Tabiat Tarih Müzesini gezdik. Rehberimizin etkili anlatımı ile öğrencilerimizin kültürel birikimine katkıda bulunduk. Müzelerde bulunan eserleri inceledik. I ve II. Meclis binalarını gezdik. Ulus Meydanı’nda bulunan binaların nasıl zor şartlarda yapıldığı, o dönemin zorlu koşullarında yapılan çalışmalar açıklanarak öğrencilerimizin ulusal bilinçleri geliştirildi.
Heyecanla beklediğimiz, “Aslanlı Yol”dan geçerek Anıtkabir ziyaretimize başladık. Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman kendisi için bir anıt mezar istememiştir. Ancak Türk halkı ona duyduğu hayranlık ve saygıdan ötürü Atatürk’ün sıradan bir yere gömülmesini istememiş ve uluslararası bir yarışma ile Prof. Emin ONAT ve Doç. Orhan ARDA’nın projesinin yapılmasına karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, devrimlerin yaratıcısı, kahraman asker, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhının bulunduğu Anıtkabir, Rasattepe’de inşa edilmiştir.
Düzenlenen resmi törende mozoleye çelenk bırakırken duygulu anlar yaşadık. Öğrencilerimize, Kuva-i Milliye ruhunun etkisi anlatıldı. Cumhuriyetin ilanın aşamaları açıklandı. Atatürk’ün kullandığı eşyalar incelendi.
En şaşırtıcı ve bizi gururlandıran bölümlerden biri de askerlerimizin nöbet değişim töreni oldu. Öğrencilerimiz bu anları büyük bir heyecanla izledi.
Anıtkabir’de bulunmanın hüznü, Ata’mızın huzurunda bulunmanın mutluluk ve gururuna dönüştü.
Büyük Önder, Başöğretmenimiz,
Bizler, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller...” yetiştirmeye devam edeceğiz. İlke ve devrimlerinin yılmaz bekçileriyiz. Atam bıraktığın tüm değerler bize emanet....