13 Nisan Cumartesi

recherche

>ETKİNLİKLER>TOPLUM HİZMET ÇALIŞMALARI>4.SINIFLARIN ÇALIŞMALARI>

ARI TOPU YAPIMI-LAVANTA FİDESİ VE ZEYTİN FİDANI DİKİMİ

4. sınıflar olarak “Toplum Hizmeti“ çalışmamızda;
27 Nisan 2022 Çarşamba günü “Arı Topları” yaptık ve 20 Mayıs 2022 Cuma günü de okul bahçemize Notre Dame De Sion Ailesinin geleneksel zeytin fidanlarını ve lavanta fideleri diktik.
Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl ve barış simgesidir. Nuh Peygamberin gemisinden uçurduğu güvercinin ağzında taşıdığı zeytin dalı ile dönmesi dünya insanları için barışın simgesi olmuştur.
“Zeytin bütün ağaçların ilkidir veya başka deyişle Zeytin insanlığın ilk ağacıdır.” denir. İnsanlık tarafından hiçbir ağaç bu kadar kutsal kabul edilmemiş ve hiçbir ağaç üstüne bu kadar efsane üretilmemiştir.
Arı Topları için, umudun ve sevginin tohum topları diyebiliriz. Dünya üzerinde bir cennet yaratmanın umudu ve insanlığın, canlıların tümüne verilen sevgi. Çünkü çok çeşitli ağaçları, çalıları ve bitki türlerini yayarak oluşturacağımız ormanlar, insanlarla birlikte arılar ve diğer hayvanlara da faydalı olacaktır.
Bu şekilde oluşturduğumuz ormanlar tüm canlılar içindir. Hammadde olarak kil kullanılan tohum toplarına, aynı zamanda atmosfer yağmurlarından gelen nemi tutması için zeolit ekledik. Tohuma, yeni yeşermiş bitkiye, bulunduğu ortamın zorlu koşullarında hayatta kalabilmesini sağlayacak minimum miktarda besini sağlamak için organik maddeler de kullandık.
Tohum toplarını, dünya üzerinde bir cennet yaratmak için kullanabiliriz. Umudun ve sevginin tohum toplarını serpmeliyiz, çünkü doğa yok olduğunda insanlık yok olur.