12 Nisan Cuma

recherche

>ETKİNLİKLER>SEMİNER - SÖYLEŞİ - SERGİ>

"ÖYKÜYÜ OKUMAK" SÖYLEŞİSİ

Feyza Hepçilingirler’in "Öyküyü Okumak" adlı inceleme kitabını 7 ve 8.sınıflarla okuyup değerlendirdikten sonra değerli yazarıyla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisine çok teşekkür ederiz.
Feyza Hepçilingirler “Gençlere… Her yaştan…” epigrafıyla giriş yaptığı bölümde öykünün nasıl okunacağını göstermek için olmadığını, öyküye daha yakından bakıp, düğümleri biraz gevşetip dokuyu göstermeye çalışarak hem tür olarak öyküyü hem de genel olarak edebiyat yapıtını okumayı sevdirmek istediğini belirtiyor. Bir duygu aktarımı, bir dil işçiliği olan öykü türünden özenle seçtiği eserlerin analizlerini yaptığı makaleleriyle, okuyucularını çok yönlü düşünmeye davet ediyor yazar. 15 değerli öykünün incelendiği, öykü okumak için kılavuz niteliğindeki bu kitap öykü yazmak isteyenler için de çok yararlı bir kaynaktır.
Roman, öykü, masal, tiyatro, şiir gibi birçok türde eser veren; “Türkçe Off” “Dedim Ah” deneme kitapları ile Türk diline olan hassasiyetine değinen ve dilin bir toplum için ne denli önemli olduğuna dikkat çeken Feyza Hepçilingirler’in “Öyküyü Okumak” adlı kitabını hangi yaşta olursanız olun okumanızı tavsiye ederiz.