31 Mayıs Çarşamba

recherche

>ETKİNLİKLER>KULÜP ÇALIŞMALARI>YAŞAM BECERİLERİ KULÜBÜ>

YAŞAM BECERİLERİ KULÜBÜ

Yaşam becerileri kulübümüzün amacı; öğrencilerimizin okullarında ve özel hayatlarında kulüp programı çerçevesinde deneyimleme fırsatı verdiğimiz becerileri kullanarak fark yaratmalarını sağlamak ve günlük hayatlarını kolaylaştıracak bu becerileri sergilemeye hevesli olmalarını sağlamaktır. Etkinlerimiz öğrencilerimizin istekleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenir.

Kulüpte kazandırmak istediğimiz davranışlar; ev içi becerilerini geliştirme, aile içi sorumlulukların farkına varma,aldığı görevi istekle yapabilme, organizasyon ve el becerilerini geliştirme, görgü kurallarını hayata geçirme, özbakım becerilerini geliştirme, girişimci olabilme,yeni durum ve ortamlara uyabilme olarak sıralanabilir.

Kulüp etkinliklerimize basit dikiş dikme teknikleri ile başladık. Dönem başında düğme dikerken zorluk yaşayan öğrencilerimiz, ikinci dönemin neredeyse sonuna yaklaştığımız günlerde, kanaviçe işleyerek kendi panolarını oluşturacak seviyeye geldiler. Yataklarını nasıl hazırlayacaklarını nasıl ütü yapacaklarını biliyorlar. Hatta nevresim değiştirirken onlardan yardım istemekten çekinmeyiniz. Çekmece düzenine yeni bir yaklaşım getirerek farklı katlama teknikleri üzerinde çalıştık. Artık çekmeceler düzenli ve bu düzen, katlama tekniğimiz sayesinde sürekli korunuyor. Organizasyon ve el becerilerini geliştirme etkinliklerinde keçe ile süsleme, hediyelik bileklik yapma ve hediye kutusu hazırlama uygulamalarını severek gerçekleştirdik. Yeni yıl hediyelerimizi bu şekilde hazırladık. Basit atıştırmalıklar hazırlamak için öncesinde alışveriş listemizi yaparak başladık. Bütçe yapma ve para idaresi ile ilgili çalışma yaptık. Bu liste doğrultusunda market gezimizi gerçekleştirip alışveriş yaptık. Etiket okumayı ve toplum içindeki davranışların nasıl olması gerektiğini konuştuk. Basit atıştırmalıklarımızı hazırladık, hatta kendi lor peyniri yaparak minik sağlıklı pastalar yaptık. Öğrenme ve deneyim kazanma sürecimiz devam etmektedir.