24 Eylül Pazar

recherche

>ETKİNLİKLER>TOPLUM HİZMET ÇALIŞMALARI>7.SINIFLARIN ÇALIŞMALARI>

TÜRKİYE ALZHEIMER DERNEĞİ İLE ÇEVİRİM İÇİ SÖYLEŞİ

Aklına gelir miydi? Hiç aklıma gelmeyeceğin…
Onlar sizi unutabilir, siz onları unutmayın…
O unutsa da sen unutma… Unutmanın karanlığında onu öylece bırakma…

Her yıl ortalama 50 milyon kişiyi etkileyen bir hastalıktan bahsetmek istiyoruz. Alzheimer ya da bir diğer adıyla demans.
Demans, beynin bazı bölümlerinin zaman içinde hasarlanması sonucu, tüm entelektüel faaliyetler ve günlük davranışlarda bozulma ile kendini gösteren bir hastalıktır.,
Bu hastalığı ilk tanımlayan Aloiz Alzheimer isimli Alman nöropsikiyatristtir.
Türkiye’de tam 600.000 aile demans hastalığı ile mücadele etmektedir. Biz 7-A ve 7-B Sınıfları olarak sosyal sorumluluk projemiz kapsamında, Türkiye’deki hasta ve hasta yakınlarına destek veren bir kuruluşu yakından tanımanızı istiyoruz. Toplumun Alzheimer hakkındaki bilinç ve bilgisini arttırmak için mücadele veren bir kuruluş var. Türkiye Alzheimer Derneği…
Bir diğer amacı da, erken yaşlarda edinilen sosyal hayat, zihinsel ve fiziksel egzersizler, doğru beslenme gibi alışkanlıkların, tıbbın çaresiz kaldığı bu hastalık üzerindeki olumlu etkileri hakkında bilgilendirmek olan Türkiye Alzheimer Derneği, 1997 yılında kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. 36 Avrupalı Alzheimer organizasyonun üyesi olduğu ve demansın her türü hakkında farkındalık yaratmak için faaliyet gösteren “Alzheimer Europe” un da üyesidir.
Yaşlanınca unutkan olmanın doğal karşılandığı ülkemizde, unutkanlığın hangi yaşta olursa olsun, bir hastalık olduğunu mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek gerektiğini anlatmak için seminerler toplantılar düzenlenmektedir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ile işbirliği içinde gönüllü parmak izi projesi kapsamında bir düzenlemeye ön ayak olmuşlardır. Kaybolan kişilerle ilk karşılaşacak bir grup da taksi şoförleri olabilir düşüncesiyle, Alzheimer hastalarıyla karşılaştıklarında nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda Taksiciler Esnaf Odası Başkanlığı ile ortak hareket kararı da projelerindendir.
Onların bizi unutmak için bir nedeni var.
Ancak bizim hatırlamamak için bir nedenimiz yok.