Özel İstanbul Notre Dame de Sion Fransız lisesi

Notre Dame de Sion

fransız lisesi

20 Eylül Pazartesi

recherche

>EĞİTİM ÖĞRETİM>ANAOKULUMUZ>BRANŞ ETKİNLİKLERİ>

SPOR DERSLERİMİZDE NELER YAPIYORUZ?

27 Mayıs 2021

Spor yapmak; çocuğa ruhsal, duygusal, fiziksel ve sosyal yönden gelişmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Spor yaparken özellikle küçük yaşlardan başlanarak yapılan sporla beraber çocukta bedensel ve zihinsel farkındalık artar. Çocuğun denge becerileri gelişir, doğru nefes alıp verme kontrolü sağlanıp, esneklik kazandırılır. Jimnastiğin rolü diğer sporlara göre oldukça fazladır çünkü bütün sporların temelini jimnastik oluşturmaktadır. Jimnastik çocuğun fiziksel gelişimi başta olmak üzere; sosyal ve psikolojik olarak gelişmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda vücudun estetik bir görünüm almasını sağlamaktadır.

Spor yapan çocukların yaşıtlarına göre daha çok sosyalleştiklerini, hiperaktif çocukların sakin davranışlar sergilediklerini, kas kemik yapılarının kuvvetlendiğini, çocuklardaki duruş bozukluklarının düzeldiğini, iletişim kuramayan çocukların daha rahat iletişim kurmaya başladıklarını, başarılarının arttığını ve daha olgun ve sorumluluk sahibi olduklarını ve başarılı oldukça özgüvenlerinin yerine geldiğini bunun da çocukları daha çok mutlu ettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda spor ve hareket etmekle bedene saygı duyularak hayat boyunca yararlanılacak bir spor kültürü oluşur. Biz de spor derslerimizde jimnastik ve haftada bir gün çocuk yogası yapmaktayız. Derslerimize müziklerle şarkılarla başlayarak bedensel ritmimizin farkına varmaktayız. Çeşitli spor ekipmanları kullanmaktayız. Eğitsel oyunlar oynamaktayız.

Düz taklalar atıp minderde yuvarlanıyoruz, renkli kukaların arasından geçip trambolinde zıplayarak denge tahtasında yürüyoruz. En son dersimizde çocuk pilatesi yaptık ve yakar top oyunu oynadık. Çok eğlendik. Ortaya renkli görüntüler çıktı. Dersimize ait fotoğraflar ekte yer almaktadır.