Özel İstanbul Notre Dame de Sion Fransız lisesi

Notre Dame de Sion

fransız lisesi

22 Kasım Cuma

recherche

>ETKİNLİKLER>GEZİLER>

BİLECİK - SÖĞÜT- BURSA GEZİSİ

4 Aralık 2018

17- 18 Kasım tarihinde 7. sınıflarla Bilecik, Söğüt ve Bursa bölgesini içine alan “Osmanlı Başkentleri” gezisini düzenledik. Gezimizin ilk durağı Bilecik’in Söğüt ilçesiydi. Burada Osmanlı armasını, 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan rüştiye ve saat kulesini ayrıca Şeyh Edebali ve Orhan Gazi Camisi’ni gördük. Bilecik merkezde Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret ettik. Gezimizin İlk günü II. İnönü savaşlarının yapıldığı Metristepe Anıtı’nda son buldu.
Söğüt ve Bilecik’te daha çok Osmanlı Devleti Kuruluş dönemi mimarisi, kültür - sanat anlayışı ve sosyal yaşamı hakkında bilgi edindik.
İkinci günkü durağımız Bursa şehri idi. Bursa’da Koza Han, Cumalıkızık Köyü ve Bursa Kent Müzesi’ni ziyaret ettik. Son durağımız Bursa’nın İznik ilçesi idi. İznik çinileri ve bu çinilerin sergilendiği çarşı bizi kendine hayran bıraktı.
Bölgenin tarihi eser ve doğal güzelliklerinin anlatıldığı ve önemli özelliklerinin soru- cevap tekniğiyle tekrar edildiği etkinlik kitapçığı hazırladık. Bu kitapçıkla gördükleri tarihi eser ve doğal güzelliği inceleyip analiz etme becerisini kazandırmaya çalıştık. Bu etkinlik kitapçığı öğrencilerimizin merak ve ilgi düzeyini en üst safhada tutmuştur. Rehbere sorulan soruların da kalitesini arttırmış ayrıca ders konularının yerinde pekiştirilmesini sağlamıştır.