Özel İstanbul Notre Dame de Sion Fransız lisesi

Notre Dame de Sion

fransız lisesi

6 Aralık Cuma

recherche

>ETKİNLİKLER>GEZİLER>

4.SINIFLARIN ANKARA VE ANITKABİR GEZİSİ

5 Aralık 2018

23 Kasım Cuma günü yaptığımız Ankara gezi programımız oldukça yoğundu.

Önce, Ankara Kalesi yakınındaki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gittik. Burada Hitit ve Asurlular dönemine ait silahlar, araç gereçler, kabartma resimler ve heykelleri inceleyerek her biri hakkında bilgilendik.

Sonra, aynı semtteki Kurtuluş Savaşı Müzesi ile Cumhuriyet Müzesi’ni gezdik. Bu müzelere olan yoğun ilgi dikkatimizi çekti. 1.Meclis’te, Kurtuluş Savaşı’ndaki zor şartları daha iyi anladık, 2.Meclis ile kıyaslama imkânı bulduk.

Öğle yemeğinin ardından Anıtkabir’e yöneldik. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır.
Burada, görevli askerlerin hiç kıpırdamadan durmaları dikkatimizi çekti. Aslanlı yolu başımız önümüzde geçtik ve müze bölümüne girdik. Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı canlandırmaları ilgimizi çekti. Mustafa Kemal Atatürk’e ait kütüphaneyi ve diğer özel eşyalarını inceledik.

Müze gezimizden sonra Atamıza çelenk törenini gerçekleştirdik. Bu günün son etkinliğiydi. Saygı duruşu, İstiklâl Marşı ve ardından mozoleye çelenk koyarken duygulu anlar yaşadık.

Atatürk diyor ki:
Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.