Notre-Dame de Sion

fransız lisesi

26 Mart Pazar

recherche

>ETKİNLİKLER>SEMİNER - SÖYLEŞİ - SERGİ>

“14 MART DÜNYA Pİ GÜNÜ”NÜ KUTLADIK

17 Mart 2016

Hepimizin bildiği gibi, “Pi Günü” ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarihinde bu günün 3. ayın 14’ü olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır. Tarihi M.Ö. 2000 yılına dayanan Pi, bilindiği gibi büyüklüğü ve küçüklüğü fark etmeyen, her çemberde ya da dairede görülür, çemberin çevresinin çapına bölümüyle elde edilir.

İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı dönmeyen bir sayıdır. Yuvarlak olan ya da dairesel hareket eden her şeyde o var. Bu sayı olmadan ne otomobil yapabilir, ne gezegenlerin hareketini anlayabilir, ne de futbol topu üretebiliriz.

Pi sayısı sonu olmayan bir sayıdır. Dairenin çevresinin çapından yaklaşık üç kat daha uzun olduğunu bütün büyük uygarlıklar biliyordu. Başta da M.Ö. 3500’de tekerleği icat eden Sümerler. Ancak pi sayısının yaklaşık değerini M.Ö. 250’de bulan Arşimet oldu. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir. Matematikçiler o gün bugündür pi’nin kesin değerini araştırıyor. Ama bulmaları imkansız, çünkü pi’de virgülden sonra sonsuz sayıda rakam var ve pi sayısı ancak virgülden sonraki iki rakamla ifade edilebiliyor. Dolayısıyla irrasyonel bir sayı. Günlük kullanımda basitçe 3 veya 3,14 olarak ifade edilir.

Pi sayısı her yerdedir. Dikkat çekici olan daire büyüklüğü ne olursa olsun pi’nin değerinin hiç değişmemesi: Atom çekirdeğinden futbol topuna, gezegenimize kadar hep aynı. Üçgen ya da dörtgende durum böyle değil ama dairenin tek bir biçimi var. Diskin yüz ölçümünü, kürenin hacmini hesaplarken de hep pi’yi kullanırız. Matematiğin birçok alanına, hatta özel hayatımıza bile girmiş durumda. Virgülden sonraki rakamlarının arasında telefon numaramızı da bulabiliriz, doğum tarihimizi de!

Pİ şeklinde kurabiye, kek ve pasta yarışmasıyla ilgilenen öğrenciler, 14 Mart pazartesi günü yaptıkları kurabiye, kek ve pastaları getirdiler ve oluşturulan komisyon görsel etki, lezzet ve yaratıcılık olmak üzere üç farklı alanda değerlendirme yaptı, her bir alandan üçer öğrenci seçti. Seçilen öğrenciler 18 Mart cuma günü törende duyurulacaktır. Getirilen tüm kurabiye, kek ve pastalar öğle yemeğinde öğrencilerimize dağıtılmıştır.

Yarışmalara katılan ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.