Özel İstanbul Notre Dame de Sion Fransız lisesi

Notre Dame de Sion

fransız lisesi

6 Kasım Salı

recherche

>ETKİNLİKLER>KULÜP ÇALIŞMALARI>AKIL VE ZEKA OYUNLARI KULÜBÜ>

4000 YILLIK UZAK DOĞU ZEKA VE STRATEJİ OYUNU "GO"YLA TANIŞTIK

29 Mayıs 2015

Hem 4000 yıllık Zeka ve Strateji Oyunu olan "Go" oyunu ile tanıştık hem de stratejik düşünme kabiliyetimizi geliştirmeye çalıştık. Go oyunuyla birlikte, geçmişten günümüze gelen Asya kültürünün ufak ve ince ayrıntılarını da öğrendik. Go 4000 yıl önce Çin’de ortaya çıkmış ve daha sonra Japonya’ya ulaşmıştır. Go Batı’ya ise ancak 1800’lerin sonlarında gelmiştir.
Go 19 yatay, 19 dikey çizgili kare şeklinde bir tahta üzerinde ince kenarlı mercek şeklindeki siyah ve beyaz taşlarla oynanan iki kişilik bir oyundur. Oyundaki amaç kendi taşlarınızla rakipten daha geniş alanlar oluşturmaktır. 19 yatay 19 dikey çizgi bulunan Go tahtasında 361 kesişim noktası vardır. Bu da Çin ay takvimine göre bir yıldaki gün sayısıdır. Tahtanın dört köşesi de, mevsimleri temsil eder. Ortası gökyüzü, kenarlar yeryüzüdür. Siyah taşlar geceyi, beyazlar gündüzü simgeler. Her oyunda, “yin ve yang” gibi her bir oyuncu bir nebze kazanır diğeri de bir nebze kaybeder. Yaptığınız hamlelere siz karar verdiğiniz için, kazandıktan veya kaybettikten sonra kendinizi değerlendirme sorumluluğu size aittir. Kazandıktan veya kaybettikten sonra gelen keyif veya hayal kırıklığı çocukların olgunlaşmasına yardımcı olur ve onlara hayata nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretir.
Go oyunu şans öğeleri içermeyen bir beceri oyunudur. Her iki oyuncu da diğerinden daha fazla alanı kontrol altına almak ve ele geçirmek ister. Karar vermede kalite seviyesi her zaman oyunun sonucunu belirler.
Go, beynin sağ tarafının kullanılmasını sağlar. Tıbbi bulgular Go’nun zihnin sağ tarafını uyardığını, karar verme yetisini güçlendirdiğini ve stres seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Go oyunu zihinsel olarak yoğunlaşmanıza yardımcı olur, aynı zamanda denge hissinizi geliştirerek değer yargılarına varabilme konusunda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar. Çocukların karakterlerini oluşturmalarında oldukça yararlıdır. En önemlisi de, Go sayesinde çocuklar birbirleriyle ve başka yaşlardan insanlarla iletişim kurarlar ve onlara düşünceli ve ince bir şekilde davranmayı öğrenirler.