Özel İstanbul Notre Dame de Sion Fransız lisesi

Notre Dame de Sion

fransız lisesi

25 Eylül Salı

recherche

>ETKİNLİKLER>KULÜP ÇALIŞMALARI>AKIL VE ZEKA OYUNLARI>

"SUDOKU" OYUNU NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

28 Kasım 2014

"Sudoku" adlı oyunu öğrenerek yaptık, sudokunun farklı çeşitlerini öğrendik ve çok eğlendik. Japonya kökenli bir oyun olan sudoku, daha sonra İngiltere yoluyla Avrupa’ya yayılarak, bütün dünyada ilgi odağı haline gelmeye devam ediyor. Gençlerde zeka gücünü geliştirici ve ileriki yaşlarda ise Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin azalmasına yardımcı olan entelektüel bir rakam bilmece türü sudoku. Sudoku oyununun matematikle bir ilgisi yok, matematikten çok bir mantık oyunu ve çözmesi de çok keyifli. Sudokunun tarihi 205 yıl öncesine dayanıyor. 1984 yılında Japonya’nın ünlü bulmaca firması Dell’s Number Place de bu sistemi görüp kendi ülkelerindeki bulmaca fanatiklerine uyarlamaya karar verdi. Japonca "Sayılar tek
olmalı" anlamına gelen "Suuji wa dokishin ni kagiru" kelimelerinin kısaltması olan “sudoku”, günümüzde Asya’dan, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya da yayılan oldukça popüler bir oyun. Oyun, Türkiye’ye 1994’te Japonya üstünden geldi. Bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçları veriliyor. Verilen ipuçları baz alınıp, mantık yürütülerek oynanan bir oyun. Ayrıca 7′den 77′ye her yaştan insan oynayabilir. Oyunun basit, orta, zor, çok zor gibi farklı zorluk seviyeleri var.
SUDOKUNUN FAYDALARI:
* İnsanın konsantrasyonunu arttırıyor.
* Zekayı çalıştırıyor.
* Yaratıcılığını destekliyor.
* Beyni dinç ve sağlıklı tutuyor.
* Zihnen çok dinlendirici bir oyun. Sudoku oynarken başka bir şey düşünmek güç bu da günün stresini atmak için iyi bir yöntem. Sudokuyu her yaşta insan oynayabiliyor.
* Gelişim çağındaki çocuklara çok faydası var.